Stable (latest release) - en to uk translation catalogue (169 entries)

en: Map Link URL
uk: Mapa URL odkaz

en: <h2 style='margin-top:0px'>Map Link Label</h2>This label shows for each location's Google Map link in the search results list if 'Auto-Load Locations' is on, but before a search is performed
uk: <h2 style='margin-top:0px'>Mapa URL odkaz</h2>Tato značka ukazuje pro každé umístění Google Map odkaz v seznamu výsledků vyhledávání, pokud 'Auto-zatížení Místa' jedná o, ale předtím, než se provede vyhledávání

en: Successful Addition
uk: Успішне додавання

en: Unsucessful addition due to security check failure
uk: Безуспішне додавання через відмову реєстрації безпеки

en: Locations
uk: Локації

en: Normal
uk: Звичайний

en: Expanded
uk: Розширений

en: Tagging
uk: Маркування

en: Multiple Fields
uk: Множинні поля

en: Actions
uk: Дії

en: ID
uk: ідентифікатор

en: Name
uk: Назва

en: Street
uk: Вулиця

en: Street2
uk: Вулиця 2

en: City
uk: Місто

en: State
uk: Штат

en: Zip
uk: Індекс

en: Tags
uk: Теги

en: Description
uk: Опис

en: URL
uk: URL - адреса

en: Hours
uk: часи

en: Phone
uk: телефон

en: Fax
uk: Факс

en: Image
uk: Зображення

en: View
uk: Перегляд

en: Edit
uk: Редагувати

en: Delete
uk: Видалити

en: You sure
uk: Ви впевнені

en: No Locations Showing for this Search of
uk: Для цього пошуку локації не знайдені

en: Clear&nbsp;Results
uk: Очистити&nbsp;результати

en: No Locations Currently in Database
uk: На зараз немає розташувань в базі даних

en: Add Locations
uk: Додати локації

en: Successful Update
uk: Успішне оновлення

en: Select Your Location
uk: Вибрати вашу локацію

en: Select Map Language
uk: Вибрати мову карти

en: Update
uk: Оновити

en: API Key
uk: API ключ

en: Google Maps API V3 actually doesn't require an API Key, however, if needed (it appears that high usage requires a key)
uk: Google Maps API V3 в дійсності не вимагає API Key, тим не менш, якщо таке трапиться (таке може бути при частому користуванні)

en: get your key here
uk: тримайте ваш ключ тут

en: Defaults
uk: За замовчуванням

en: Design
uk: Дізайн

en: Dimensions
uk: Розміри

en: Labels
uk: Мітки

en: <b>Note:</b> Your directory is <b>'wordpress-store-locator-location-finder'</b>. Please rename to <b>'store-locator'</b> to continue receiving notifications of future updates in your admin panel. After changing to <b>'store-locator'</b>, make sure to also update your icon URLs on the 'Map Designer' page.
uk: <b>Примітка: <b>Назва директорії <b> 'wordpress-store-locator-location-finder'</b>. Будь ласка перейменуйте її в <b>'store-locator'</b>щоб продовжити отримувати повідомлення про оновлення в панелі управління. Після перейменування директорії в <b>'store-locator'</b>, переконайтеся також в оновленні URL-адреси до іконок на сторінці 'Map Designer' .

en: Latest News
uk: Останні новини

en: Addons & Themes
uk: Додатки та Теми

en: Manage Locations
uk: Управляти точками

en: Update(s) currently available for Store Locator
uk: Доступні оновлення для поточної версії Store Locator

en: is available, you are using
uk: доступно, ви користуєтесь

en: You will now be updating to Store Locator
uk: Зараз ви оновите Store Locator

en: click OK or Confirm to continue
uk: Натисніть ОК або Підтвердити для продовження

en: Update to
uk: Оновити до

en: News & Upgrades
uk: Новини та оновлення

en: You haven't activated this upgrade yet
uk: Ви ще не активували це оновлення

en: Activate
uk: Активувати

en: Go to pull-out Dashboard, and activate under 'Activation Keys' section.
uk: Перейти до висувної панелі, і активувати в розділі 'Ключі активації'.

en: Love it! I've made my site more user-friendly with
uk: Супер! Я зробив мій сайт більш зручним для користувачів з

en: Great! I can now easily display my locations using
uk: Класс! Тепер я можу легко відображати мої локації за допомогою

en: <b>Like the Store Locator? Help guide others' decisions:</b><br><a href='#' class='star_button'>Give my review now</a> -- 1 sentence is plenty<br><br><b>Any problems? View:</b><br><a href='http://docs.viadat.com/' target='_blank'>Documentation</a> / <a href='http://www.viadat.com/contact/' target='_blank'>Contact us</a>
uk: <b>Подобається Store Locator? Допоможи іншим прийняти правильне рішення:</b><br><a href='#' class='star_button'>Напишіть зараз відгук</a> -- 1 речення вже достатньо<br><br><b>Виникли проблеми? Огляд:</b><br><a href='http://docs.viadat.com/' target='_blank'>Документація</a> / <a href='http://www.viadat.com/contact/' target='_blank'>Зв'язатися з нами</a>

en: My Views
uk: Мої відгуки

en: Buttons to Spread the Word!
uk: Поділитися зі світом!

en: <b>Liking this? Help guide others' decisions:</b>&nbsp;<a href='#' class='star_button'>Give my review now</a><br><b>Any problems? View:</b>&nbsp;<a href='http://docs.viadat.com/' target='_blank'>Documentation</a> / <a href='http://www.viadat.com/contact/' target='_blank'>Contact us</a>
uk: <b>Подобається ? Допоможи іншим прийняти правильне рішення:</b>&nbsp;<a href='#' class='star_button'>Напишіть зараз відгук</a><br><b>Виникли проблеми? Огляд:</b>&nbsp;<a href='http://docs.viadat.com/' target='_blank'>Документація</a> / <a href='http://www.viadat.com/contact/' target='_blank'>Зв'язатися з нами</a>

en: Done!  I've tweeted about / rated it
uk: Готово! Я твітнув про/оцінив це

en: Don't show this message again
uk: Не показувати повідомлення знову

en: Type&nbsp;Address
uk: Написати&nbsp;адресу

en: The General Address Format
uk: Загальний формат адреси

en: show/hide
uk: показати/сховати

en: Name of Location
uk: Назва локації

en: Address (Street - Line1)
uk: Адреса (вулиця - 1 строка)

en: Address (Street - Line2 - optional)
uk: Адреса (вулиця - 2 строка - опційне)

en: City, State Zip
uk: Місто, індекс

en: Address
uk: Адреса

en: Street - Line1
uk: Вулиця - 1 строка

en: Street - Line 2 - optional
uk: вулиця - 2 строка - опційне

en: Additional Information
uk: Додаткова інформація

en: Tags (seperate with commas)
uk: Теги (відокремлені комами)

en: Image URL (shown with location)
uk: URL зображення (показується з локацією)

en: Add Location
uk: Додати локацію

en: Cancel
uk: Скасувати

en: table of contents
uk: Зміст

en: Table of Contents
uk: Зміст

en: Settings
uk: Налаштування

en: Note: Clicking this button should update permissions, however, if it doesn\'t, you may need to update permissions by using an FTP program.  Click &quot;OK&quot; or &quot;Confirm&quot; to continue ...
uk: Примітка: При натисненні мають оновитися дозволи, тим не менш, якщо це не відбудеться, ви маєте оновити дозволи за допомогою FTP програми. Натисніть &quot;OK&quot; або &quot;Підтвердити&quot; щоб продовжити...

en: Important Note
uk: Важлива примітка

en: Some of your folders / files may need updating to the proper permissions (folders: 755 / files: 644), otherwise, all functionality may not work as intended.  View folders / files below
uk: Деякі з ваших папок / файлів, можливо, потребують оновлення до відповідних дозволів (папки: 755 / файлів: 644), в іншому випадку, всі функції можуть не працювати коректно. Продивіться папки / файли нижче

en: display / hide list of folders & files
uk: відображати/сховати список папок та файлів

en: Hide This Notice Permanently
uk: Сховати цю примітки назавжди

en: Folders
uk: Папки

en: Update Checked Folders' Permissions
uk: Оновити дозволи відмічених папок

en: Files
uk: Файли

en: Update Checked Files' Permissions
uk: Оновити дозволи відмічених файлів

en: Hide Message
uk: Сховати повідомлення

en: Addons Platform
uk: Платформа додатків

en: Provides you with an addons management page for updating settings and activating each of your addons
uk: Вам пропонується сторінка управління додатками для оновлення налаштувань і активації кожного з ваших додатків

en: Allows you to conveniently browse and install addons directly from this admin area from the Addons Marketplace to enhance your Store Locator's abilities
uk: Дозволяє зручно переглядати і встановлювати додатки прямо з цієї адмінки від Addons Marketplace для підвищення функціоналу вашого Store Locator

en: Create multiple Store locators on different Pages or Posts on your website using the format: <div class='code sl_code'>[STORE-LOCATOR {tag_name}={tag_value}, ...] (One of the many addon features available)</div>
uk: Створює багато Store locators на різних сторінках та публікаціях на вашому сайті за допомогою формату:  <div class='code sl_code'>[STORE-LOCATOR {tag_name}={tag_value}, ...] (Одна с багатьох доступних функції додатків)</div>

en: Backwards-compatible with addons purchased before version 2.0, including the CSV Importer, DB Importer, & Multiple Field Updater
uk: Сумісне з додатками, купленими до версії 2.0, в тому числі CSV Importer, DB Importer, та Multiple Field Updater

en: Learn more about G2 Addons that come with the purchase of the LotsOfLocales&trade; Addons Platform from the 'ReadMe Instructions' in the pull-out Dashboard
uk: Дізнайтеся більше про G2 додатки, які йдуть разом із покупкою LotsOfLocales&trade; Платформа додатків з 'Інструкції README ' в висувній  панелі

en: It appears that you do not have <a href='http://us3.php.net/manual/en/book.curl.php' target='_blank'>cURL</a> actively running on this website.  cURL or <a href='http://us3.php.net/manual/en/function.file-get-contents.php' target='_blank'>file_get_contents()</a> needs to be active in order to receive coordinates for locations, validate addons, and other important actions performed by Store Locator
uk: Виявилось, що у вас<a href='http://us3.php.net/manual/en/book.curl.php' target='_blank'>cURL</a> не активований на сайті.  cURL або <a href='http://us3.php.net/manual/en/function.file-get-contents.php' target='_blank'>file_get_contents()</a> має бути активований для отримання координатів для розташувань, для перевірки додатків та інших важливих дій в Store Locator

en: You have the CSV Importer installed.  Due to a new directive added to PHP 5.3.9 called 'max_input_vars', which restricts maximum array sizes to 1000 by default, you may need to update your 'php.ini' & '.htaccess' files to allow for larger imports (<b>Your current 'max_input_vars' value is
uk: У вас встановлений CSV Importer. Згідно з новою директивою PHP 5.3.9 з назвою  'max_input_vars', яка обмежує максимальний розмір масиву до 1000 за замовчуванням, ви маєте оновити ваші 'php.ini' & '.htaccess' файли, щоб мати змогу імпортувати більші розміри (<b> Ваше поточне 'max_input_vars' значення

en: View instructions on making updates
uk: Переглянути інструкції щодо дій з оновленнями

en: You have placed files in your 'addons' directory here
uk: Ви помістили файли в каталог ваших 'додатків' тут

en: There should only be folders.  All addon-related files need to be inside of their proper addon folder in order to work with Store Locator
uk: Там повинні бути тільки папки. Всі файли, пов'язані з додатками, повинні бути всередині своїх відповідних папок для того, щоб функціонувати з Store Locator

en: Correct
uk: Вірно

en: Incorrect
uk: Невірно

en: Files that need to be moved
uk: Файли, що треба перемістити

en: Hide Message Permanently
uk: Сховати повідомлення назавжди

en: It appears that you have a <b>.htaccess</b> file in your 'wp-content' directory here
uk: Виявилось, у вас <b>.htaccess</b> файл в вашому каталозі 'wp-content' тут

en: If you're using a security plugin or other security method to 'harden' or block PHP files from working in  '/wp-content/', it will probably block Store Locator from fully working.  This includes (1) validating addons and (2) displaying locations.
uk: Pokud používáte plug-in zabezpečení nebo jinou metodu zabezpečení "posílit" nebo blok PHP soubory z práce v '/ wp-content / ", bude to patrně bránit Kde koupit od plně funkční. To zahrnuje (1) ověřovací addony a (2), zobrazující umístění.

en: As of Store Locator v3.80, the prefixes of language files need to be updated from
uk: Store Locator od v3.80, potřebují prefixy jazykových souborů, které mají být aktualizovány z

en: This update should have automatically happened already, but if not, make sure to do so manually if you are using a translation for your Store Locator installation.
uk: Tato aktualizace by měla již automaticky stalo, ale pokud ne, ujistěte se, že tak učinit ručně, pokud používáte překlad pro instalaci Store Locator.

en: Normal + Terrain (Physical)
uk: Звичайний +мсцевість (фізичний)

en: Satellite
uk: Супутник

en: Satellite + Labels (Hybrid)
uk: Супутник + мітки (гібрид)

en: You have switched from <strong>'wordpress-store-locator-location-finder'</strong> to <strong>'store-locator'</strong> --- great!<br>Now, please re-select your <b>'Home Icon'</b> and <b>'Destination Icon'</b> below, so that they show up properly on your store locator map.
uk: Ви перемикнули з <strong>'wordpress-store-locator-location-finder'</strong> до <strong>'store-locator'</strong> --- great!<br>Тепер, будь ласка, переоберіть<b>'Home Icon'</b> та <b>'Destination Icon'</b> внизу, щоб вони відображались правильно на ваші карті store locator .

en: Default Map Type
uk: Тип карти за замовчуванням

en: Locations in Results
uk: Локації в результатах

en: JS & CSS Loading
uk: JS & CSS завантаження

en: <h2 style='margin-top:0px'>JavaScript & Cascading Style Sheets Loading</h2><b>Selective Loading:</b><br>Attempts to detect where Store Locator JS & CSS scripts are needed and only loads them on those necessary pages. <br><br><b>All Pages:</b><br>Loads JS & CSS scripts on every page of your website.<br><br><div class='sl_code code'><b>Note:</b>&nbsp;"Selective Loading" will work for 99% of sites, however, if you experience map loading issues or missing CSS styling on your Store Locator or addon-generated pages, choose the "All Pages" option.</div>
uk: <h2 style='margin-top:0px'>JavaScript a CSS Nahrávám</h2><b>Selektivní Nakládka:</b> <br>Se pokusí rozpoznat, kde je potřeba Store Locator JS a CSS skripty a jen načte je na nezbytné, jsou tyto stránky.<br><br><b>Všechny Stránky:</b><br>Zatížení JS a CSS skripty na každé stránce vašich webových stránek.<br><br><div class='sl_code code'><b>Poznámky:</b>&nbsp;"Selektivní Nakládka" bude pracovat pro 99% lokalit, nicméně, pokud se objeví problémy nebo chybějící mapa načítání CSS styl na vašem Store Locator nebo addon generované stránky, zvolte "Všechny stránky" možnost.</div>

en: Also Load On
uk: Також завантажте

en: Home
uk: Додому

en: Archives
uk: Архіви

en: Search By City
uk: Пошук за містом

en: Show Map Inset Box
uk: Показати поле для вводу карти

en: Auto-Locate User
uk: Користувач з авто-локацією

en: Auto-Load Locations
uk: Локації, що автоматично завантажуються

en: Listing
uk: Список

en: <h2 style='margin-top:0px'>Search Results Listing By Default</h2>Determine whether or not both the map icons and the results listing show when loading locations by default. <br><Br>No results listings are shown even if this is checked, but 'Auto-Load Locations' is unchecked
uk: <h2 style='margin-top:0px'>Пошук результатів за замовчуванням</h2>Визначити, показуються чи ні обидва іконки карти і результати списку при завантаженні місця локації за замовчуванням. <br><Br>Не показується список результатів, навіть, якщо стоїть відмітка, а  'Локації, що автоматично завантажуються' без відмітки.

en: Address Input
uk: Введення адреси

en: Radius Dropdown
uk: Радіус випадаюче вікно

en: Website URL
uk: URL - адреса веб-сайту

en: Directions URL
uk: URL - адреса направлень

en: Instruction to Users
uk: Інструкції для користувачів

en: City Dropdown
uk: Місто випадаюче вікно

en: Location Doesn't Exist
uk: Локація не існує

en: No Results Are Found
uk: Жодного результату не знайдено

en: Zoom Level
uk: Рівень приближення

en: Map Dimensions (H x W)
uk: Розміри карти (В х Ш)

en: Km
uk: км

en: Miles
uk: мілі

en: Radii Options
uk: Опції Radii

en: in
uk: в

en: Parentheses '( )' are for the default radius</span>
uk: Скобки  '( )' для радіусу за замовчуванням </span>

en: Choose Theme
uk: Вибрати тему

en: No Theme Selected
uk: Жодної теми не вибрано

en: Get&nbsp;Themes
uk: Більше&nbsp;тем

en: Remove Credits
uk: Видалити

en: Choose
uk: Вибрати

en: For more unique icons, visit
uk: Знайти більше унікальних іконок можна тут

en: Add Tag
uk: Додати тег

en: Remove Tag
uk: Видалити тег

en: Key
uk: Ключ

en: Looking for more addons & themes
uk: Більше додатків та тем

en: They're all right here
uk: Все добре тут

en: for your search of
uk: з вашим пошуком

en: Results
uk: результатів

en: total
uk: всього

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: Manage
uk: Керувати

en: Add
uk: Додати

en: Store Locator Version
uk: Версія Store Locator

en: and
uk: та

en: PHP Version
uk: Версія PHP

en: Dashboard
uk: Приладова панель

en: Information & ReadMe Instructions
uk: Інструкції з детальною інформації та ReadMe

en: Activation Keys
uk: Ключі активації

en: Latest about Store Locator for WordPress
uk: Останні новини про Store Locator для WordPress

note: Description of the plugin/theme
en: A full-featured map maker & location management interface for creating WordPress store locators and address location maps using Google Maps, featuring several addons & themes.  Manage a few or thousands of locations effortlessly with setup in minutes.
uk: Plnohodnotný Map Maker a rozhraní pro správu umístění pro tvorbu WordPress obchod lokátory a umístění adresu mapy pomocí Google Maps, kde najdete několik addonů & témata. Správa nebo několika tisících míst bez námahy s nastavením v minutách.
